Taize

Wspólnota Taizé, odwołując się do źródeł biblijnych, działa na rzecz jedności wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa oraz tolerancji i pokoju międzynarodowego. Wspólnota zakonna o charakterze ekumenicznym grupująca chrześcijan, różnych wyznań (głównie katolików i protestantów), założona przez pastora Kościoła ewangelicko-reformowanego R. Schutza (znany obecnie jako Brat Roger) w miejscowości Taizé (Francja).
Wspólnota Taize powstała w naszej parafii w 2009r. z inicjatywy parafian, którzy wcześniej doświadczyli klimatu spotkań w par. św. Pawła w Nowym Bytomiu. Powstała myśl, aby tą formę modlitwy wskrzesić u nas (wcześniej grupa nowobytomska zakończyła działalność). Należy tu wspomnieć o księdzu opiekunie nowej wspólnoty jakim był ks. Rudolf Reszka. Aktualnym opiekunem jest ks. Bogdan Michalski.

Czym różnimy się od innych? Myślę, że zdecydowanie wyróżnia nas forma spotkań, w której brak liderów i każdy uczestnik jest jednakowo ważny. Gospodarzem spotkania jest Pan Jezus, którego adoruje cała wspólnota. Chwile medytacji przeplata przepiękny śpiew kanonów z których wspólnota zasłynęła. Nad spotkaniem czuwa Duch Święty, którego na początku spotkania wspólnota wzywa i powierza się Mu. Myślę, że tyle gwoli zachęty i teraz pozostało mi tylko zaprosić wszystkich „którzy są w drodze” czyli tych, którzy poszukują, aby sprawdzili, a może to jest właśnie to…? Już dziś Cię zapraszamy czyś młody czy młodym byłeś (byłaś) już jakiś czas temu, to nie jest ważne ile masz lat, liczy się tylko miłość do naszego Pana. ZAPRASZAMY!